Zeytinyağlı Yemeklerin Püf Noktaları

Zeytinyağlı yemek yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktayı bu yazımızda sizler için toparladık.

Dolmalarınızın pişerken dağılmaması için

Dolmalarınızı pişirirken üzerine porselen bir tabak kapatmanız, dolmalarınızın dağılmasını engelleyecektir. Hatta bazı bölgelerde yaprak sarmaları dağılmaması için onarlı gruplar halinde bağlanarak pişirilir.

Zeytinyağlıları fırında da pişirilebilir

Zeytinyağlı yemek genelde tavada sebzeler kızartılarak yapılır (patlıcan, biber ve kabak gibi). Zeytinyağlıları kızartarak değil de fırında da yapabilirsiniz. Böylelikle daha sağlıklı, hafif ve lezzetli bir yemek yapmış olursunuz.

Kabak yemeklerini dereotu ile deneyin

Eğer kabak yemeklerinde dereotu kullanmıyorsanız denemenizi öneriyoruz. Bilindiği üzere C ve E vitaminlerini barındıran dereotunu her türlü kabak yemeğinde ve kabak dolmasında mutlaka deneyin. Bunun haricinde kalsiyum deposu olarak da bilinen dereotu kabak yemeklerinize ve salatalarınıza hoş bir koku ve tat verecektir.

Zeytinyağını yakmayın

Sıvı yağa daha çabuk yanan zeytinyağını daha az süre kızdırın ve zeytinyağlı yemekler yaparken soğanları yakmamaya özen gösterin.

Zeytinyağlı dolmalarda farklı sebzeler kullanın

Zeytinyağlı dolmalar şüphesiz tat ve sağlık açısından sofralarımızın vazgeçilmezi. Eğer denemediyseniz zeytinyağlı dolmaları bir de dut yaprağı, pazı, ıhlamur ve ebegümeci gibi diğer lezzetli yapraklarla deneyin. Pirinçli, bulgurlu ya da bol yeşillikli denemeler yapabilirsiniz.

Zeytinyağlıları sıcak servis yapmayın

Zeytinyağlı yemeklerinizi diğer yemekler gibi sıcak servis etmeyin. Yemeğinizi yaptıktan sonra 1-2 saat dinlendirin ve ılık ya da soğuk olarak servis yapın. Bu bekleme süreci zeytinyağlı yemeklerinize tat katacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir