Tart Hamuru Nasıl Yapılır?

tart hamuru püf noktaları
tart hamuru püf noktaları

Bu yazımızda tart hamuru ile ilgili genel bilgilendirme vermeye çalışacağım. Orjinal adı Pâte Sucrée olan tart hamuru tereyağı ile yapılan, hafif ve ince bir hamurdur. Birçok çeşidi olan tart tatlısının, hamurunun püf noktalarını anlatmaya geçebiliriz sanırım.

Tart Hamuru Püf Noktaları

Tart hamurunu yapmaya başlarken kullanacağız malzemelerin soğuk olmasına dikkat edin. Ben tart hamurunda pudra şekerini tercih ediyorum. Siz de pudra şekeri kullanın memnun kalırsınız. Tart hamurunu hazırladıktan sonra mutlaka 1 saat civarı buzdolabında bekletin ve tart kalıbına aktarırken hızlı davranın. Tart hamurunu yağlı kağıda sararak buzdolabında bekletebilirsiniz. Hamurdaki tereyağının sıcaklaması ve erimesi pişen tart hamurunun yağlı ve sert olmasına neden olur.

tart hamuru

tart hamuru

Tart hamurunu hazırlamaya başlarken önce un, pudra şekeri ve tarifinizde varsa tuzu iyice harmanlayın. Ardından tereyağını ekleyip yoğurun ve en son yumurta (tarife göre yumurta sarısı ve krema) ekleyip karıştırın.

Hamuru yoğururken önce un ve pudra şekeri gibi katı malzemeleri eklemenizi belirtmiştim. Kalan sıvı malzemeleri (su, yumurta, vb.) eklerken birden değil de yavaş yavaş ekleyin. Böylelikle tart hamurunu daha rahat elde edebilirsiniz. Ayrıca tart hamurunu hazırlarken sadece elle yoğurarak değil de mutfak robotu yardımıyla da hazırlayabilirsiniz.

Buzdolabında beklettiğiniz tart hamurunu dolaptan çıkartın, unladığınız ve mümkünse soğuk bir tezgahta açın. Tart hamurunu açarken merdaneyi hamurun ortasına koyup dışarı doğru açın. Hamuru çevire çevire aynı şekilde ara sıra un serperek dışarı doğru açmaya devam edin. Tart kalıbından 5 santimetre civarında geniş bir hamur elde edene kadar bu işlemi sürdürün.

Tart hamurunu tart kalıbına yerleştirdikten sonra orta bölüme 8-10 kez çatal batırın. Bu hamurun şişmesini engelleyecektir. Ayrıca tart hamurunun kabarmasını önleyen bir diğer önlem ise üzerine kuru fasulye, nohut gibi ağırlık yapacak bakliyatlar koymaktır. Bu bakliyatlar pişince bozulmayacağı için aynı bakliyatı devamlı kullanabilirsiniz. Tart hamurunun ortalama 30 dakika pişmesi gerekmektedir. Siz isterseniz direk 30 dakika, isterseniz de 20 dakika üzerinde bakliyat varken 10 dakika da bakliyatı çıkartıp pişirebilirsiniz.

Tart hamurunun püf noktalarından bahsetmeye çalıştım. Şimdi tart tariflerine geçebiliriz. Yaptığım tartlara ulaşmak için tıklayın : Tart Tarifleri

1 yorum var

  • Geri bildirim: Elmalı Tart | Oktay Usta Yemek Tarifleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir