Sebze Nasıl Sotelenir?

Gurme Yemek Tarifleri olarak yemek tariflerinin haricinde pratik bilgiler ve mutfakta püf noktalar üzerine yazılar da yazmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda sebzelerin nasıl sotelenmesi gerektiği hakkında birkaç bilgi paylaşacağız.

Sebze Nasıl Sotelenir?

Sebzeleri sotelemeden önce uygun boyutlarda kesin. Örneğin kabağı önce diklemesine dörde bölüp sonra ortalama birer santimetrelik parçalar halinde kesin. Dolmalık biberleri bir santimetre kalınlığında şeritler halinde kesin.

Sebzeleri sotelemek için bir tavaya yağı eklemeden önce tavayı birkaç dakika yüksek ateşte ısıtın ve zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağını eklerken çok fazla koymayın. Zeytinyağını ekleyip ince bir tabaka olacak şekilde tavayı sağa sola eğin ve bu şekilde de 1-2 dakika ısıtın. Zeytinyağı ısınıp yüzeyi parlayınca sotesini yapacağınız sebze parçalarını hızlıca boşaltın. Tavayı sallayarak sebzelerin her tarafını yağlayın. Tuz ve biber ekleyip yine karıştırın.

Tavayı arada sallayın, metal olmayan bir kaşıkla sebzeleri alt üst yaparak karıştırın. Kabakların sotelenmesi için 9-10 dakika, biberler için 5-7 dakika pişirin. Sebzelerin pişip-pişmediğini anlamak için bıçağın ucunu sebzeye batırın. Bıçak kolayca batıp çıkarsa sebzeleriniz pişmiş demektir. Sebzeleri sotelerken çok sık karıştırmayın, yüksek ateşte pişmesine izin verip karamelize olmasını sağlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir