Pişmiş Yemeklerin Saklanması

sarma ve dolma saklama
sarma ve dolma saklama

Gurme Yemek Tarifleri olarak bu yazımızda sizlere Pişmiş Yemeklerin Saklanmasını anlatacağız.

Peki hangi pişmiş yemekler dondurucuda saklanır?

Eğer fazla yapılmış yemekleriniz varsa oda sıcaklığına getirip hemen hava geçirmez poşet yada kap içine koyup dondurmak en uzun süre saklayabilmenizi sağlar. Yemeklerin bakteri üretmemesi için pişirildikten sonra ilk 2 saatte buzdolabına alınması gerekir. Eğer yemeği fazla yaptığınız belliyse fazla kısmı ayrı kaba alınarak hem çabuk soğuması sağlanır hemde fazla kısım hemen dondurularak sağlıklı kalması sağlanabilir. Kalan yemekleri derin dondurucudan yiyeceğiniz günün sabahı buzdolabına indirin ve orda çözülmesini sağlayıp akşam taze taze yiyin.

pişmiş-yemeklerin-saklanması-

pişmiş-yemeklerin-saklanması-

Eğer isterseniz yaprak sarma ve dolmaları pişirmeden de saklayabilirsiniz

sarma ve dolma saklama

sarma ve dolma saklama

Yaprak sarması, biber dolması gibi sarma ve dolmaları pişmeden de uygun kaplarda saklayabilirsiniz. Sonrasında çıkarıp tencereye dizdikten sonra yağ ve sıcak su ekleyerek ilk sardığınız zaman ki gibi dolmalarınızı pişirebilirsiniz. Lezzetinden hiç birşey eksilmeyecektir.

Bakliyat yemeklerinin saklanması

nohut saklama

nohut saklama

Fasulye, nohut gibi bakliyat yemeklerinizi pişirdiyseniz ve çok gelip arttıysa kalan kısmı uygun kaplara bölüp porsiyonlara ayırarak saklayabilirsiniz. Fakat saklama süresi çiğ yiyeceklere göre biraz daha kısa olur. Uzun süre saklamadan kısa sürede tüketmeye özen gösterin.

Tarif için Tülayca Yemek‘e teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir