Uğur Samsa

Pirinç pilavı genelde gözümüze zor gelen, çoğu kişinin bir türlü tutturamıyorum dediği tariflerden birisi. Ölçüye dikkat ettiğimizde ve aşağıda yazacağım tarifi birebir uyguladığınızda o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. Öncesinde sizlere pilav yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktadan bahsedeceğim. Pirinç pilavını yaparken kesinlikle tereyağı kullanmanızı öneriyorum. Bu pirinç pilavınızı daha lezzetli yapacaktır. Ayrıca pirinci alırken baldo pirinç alın. Kırık pirinçleri tercih etmeyin. Eğer pilavınızın daha beyaz görünmesini istiyorsanız sıcak suyu eklerken birkaç damla limon suyu damlatın. Teflon tencere kullanın ve pişirdikten sonra hemen servis yapmayın, bir süre dinlendirin. Gelelim tarifimize;

Pirinç Pilavı Malzemeleri

  • 2 su bardağı pirinç
  • 3 su bardağı sıcak su
  • 1 kahve fincanı arpa şehriye
  • 1 adet tavuk bulyon
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • Tuz

Pirinç Pilavı Tarifi

Tencereye tereyağını ekleyin ve tencerenin altını açın. Hafif kızdıktan sonra arpa şehriyeyi ekleyip, şehriyeler renk değiştirene kadar kavurun. Daha önceden yıkanmış pirinçleri de tencereye ekleyip kavurmaya devam edin. Yaklaşık 5 dakika boyunca hiç durmadan karıştırarak kavurmaya devam edin. Eğer karıştırmazsanız pilavınızın dibi tutacaktır.

pirinç pilavı yapımı

pirinç pilavı yapımı

Bu arada bir kaba 3 su bardağı sıcak suyu ve tavuk bulyonu ekleyip karıştırın (isteğe göre tuz ekleyin). Bu karışımı da pirinç ve arpayı kavurduğunuz tencereye ekleyin ve 1-2 kez karıştırın. Ardından tencerenin kapağını kapatın, ocağın altını kısın ve yaklaşık 15 dakika boyunca pişirin. Bu süreçte pilavınızı kontrol etmek için tencerenin kapağını çok sık açıp kapatmayın.

pirinç pilavı tarifi

pirinç pilavı tarifi

10 dakikanın ardından kapağı açıp suyunu çekmiş mi diye kontrol edebilirsiniz ama kapağı çok sık açıp buharında pişmesini engellemeyin. Pirinçler suyu tamamen çektiğinde, pilavınız dibine tutmadan altını kapatın ve pirinç pilavınızı birkaç kez karıştırın. Karıştırdıktan sonra tencerenin üzerine kağıt havlu serip kapağını kapatın ve 10 dakika civarı dinlendirin. Kağıt havlu buharı çekmeye yarayacaktır ve pilavınız tane tane olacaktır. Afiyet olsun.

Not : Yukarıda anlattığım tarifi her zaman kullanıyorum ve başarılı sonuç alıyorum. Pirinç-su oranı olarak bire bir ya da bire bir buçuk kullanılan tarifler var fakat ben pirinçleri yıkadıktan sonra suda bekletmediğim için daha fazla suya ihtiyaç duyuyorum. İçiniz rahat bir şekilde tarifimi deneyebilirsiniz, yorumlarınızı bekliyorum. Yukarıdaki fotoğraflar da yazıdaki tarife ait pirinç pilavı fotoğraflarıdır.