Pastacı Kreması Hakkında Her Şey

Gurme Yemek Tarifleri olarak bu yazımızda pastanın yumuşak kalbi olarak bilinen pastacı kreması hakkında detaylı bilgilere yer vermeye çalışacağız. Yazımızda çikolata, antep fıstığı ya da likör gibi tatlarla hazırlayabileceğiniz pastacı kremasının yanısıra, pişirme tekniklerini ve püf noktaları da okumuş olacaksınız. İsterseniz vanilyalı pastacı kremasından başlayalım.

Pastacı Kreması Malzemeleri

  • Kullanılacak mutfak gereçleri;
  • Cam kaseler, ölçekli cam sürahi, çelik kaplar, tel çırpıcı, elek, silikon spatula, mikser, tencere, tahta ya da silikon kaşık, huni süzgeç, krema sıkma torbası ve uçlar, pastane fırçaları
  • Malzemeler;
  • Süt, yumurta, toz şeker, un, tuz, isteğe göre aroma (vanilya, tarçın, limon kabuğu, portakal kabuğu, kahve çekirdeği veya toz kahve, likör), bitter çikolata, taze krema, pudra şekeri, tereyağı, nişasta, mısır nişastası

Vanilyalı Pastacı Kreması Tarifi

Vanilyalı pastacı kreması için öncelikle 1 litre sütümüzü tencereye ekleyelim ve içerisine uzunlamasına kestiğiniz vanilya ve 2-3 adet kahve çekirdeği ekleyip kaynatalım ve ocaktan alalım. Kahve çekirdeklerinin amacı vanilyanın yoğun tadını azlatmak olacaktır. Ardından ayrı bir cam kaba 8 adet yumurtanın sarısını ekleyin. Eğer yumurtalar çok küçükse sayıyı 10 adet yapabilirsiniz. Üzerine 300 gram toz şeker ekleyerek karıştırın. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bu işlemi hızlı yapmanız olacaktır. Yavaş yaparsanız toz şeker sertleşip taneleşecektir. Bu karışımın üzerine 60-80 gram arası un ve bir tutam tuz ekleyip tel çırpıcıyla karıştırmaya devam edin. Karıştırma işlemine karışımınızda pürüz kalmayana kadar devam edin. Eğer unu çok kullanırsanız kremanız o kadar yoğun olur.

Kaynatıp ocaktan alınan süt tenceresinden vanilyayı çıkartın. Çubuk vanilyayı uzunlamasına kesip içini tenceredeki süte ekleyin. 80 derecedeki sütü hazırladığımız yumurta sarısı olan karışımın üzerine süzerek aktarın. Merkezden dışarı doğru karıştırın ve karıştırdıktan sonra karışımı tencereye alın. Tencerenin altını açıp orta ateşte pişirin. Dibine tutmaması için sürekli olarak spatula ya da kürekle karıştırın. Krema yoğunlaşınca tel çırpıcıyı alıp onunla karıştırmaya devam edin. 3-5 dakika da tel çırpıcı ile karıştırın. Böylelikle lif yönünden zenginleşecek ve içindeki un pişmiş olacaktır.

Pişen pastacı kremamızı cam bir kaseye boşaltıp üzerine pudra şekeri ekleyin. Ardından cam kasenin ağzını tabak ya da streç ile kapatın. Bu işlem kremanın yüzeyi sertleşmeden soğumasına yarayacaktır. Kremamız soğuyunca tekrardan tel çırpıcı ile çırpın. 4-5 saat buzdolabında bekletirseniz iyice yoğunlaşacaktır. Hazırladığımız pastacı kremasını buzdolabında 2-3 gün bekletebilirsiniz.

Zengin ve sade krema

Zengin krema için 300 ml süt, 200 gram taze krema, 150 gram toz şeker, 25 gram mısır nişastası ve 15 adet yumurta sarısı kullanılır. Daha yumuşak bir krema için yumurta sarısı artırılıp un azaltılır. Toz şekerden sonra mısır nişastası eklenebilir. Kaşıkta kalıyorsa iyi sonuç elde etmişsiniz demektir.

Sade krema için 500 ml süt, 150 gram toz şeker, 35 gram un, 1 adet yumurta ve bir tutam tuz kullanılır. İç dolgu olarak kullanılır.

4 Farklı Pastacı Kreması

Kahve veya tatlı şaraplı pastacı kreması

8 adet yumurta sarısıyla hazırlanmış pastacı kremasını 200 gram kahve ya da 200 ml tatlı şarap ve 800 ml sıcak sütle pişirin.

Antep fıstıklı pastacı kreması

100 gram ayıklanmış antep fıstığını 100 ml sütle blender’da çekin. Yarım çucuk vanilya ile ısıtılmış 900 ml sütle birleştirin. Karışımı 70-80 gram un, 300 gram toz şeker ve 8 adet yumurta sarısıyla karıştırıp ısıtın.

Çikolatalı pastacı kreması

8 adet yumurta sarısıyla pişirdiğiniz pastacı kreması sıcakken 100-150 gram rendelenmiş bitter çikolatayla karıştırarak çikolatalı pastacı kremasını elde edebilirsiniz.

Tereyağlı pastacı kreması

250 gram yumuşatılmış tereyağı, 250 gram pudra şekeri ve bir tutam tuzu köpüklü ve parlak olana kadar çırpın. Elde ettiğiniz 300 gram kremaya 8 adet yumurta sarısı ekleyin.

3 yorum var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir