Uğur Samsa

Mantar sote tarifini anlatmadan önce mantar alırken nelere dikkat etmek gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Mantar alırken üzerinde leke olmamasına ve aldığınız mantarların sıkı olmasına dikkat edin. Ayrıca aldığınız mantarları paketinde değil de kese kağıdında saklarsanız nemini muhafaza etmiş olursunuz ve çabuk çürümesini engellersiniz. Geçelim mantar sote tarifine;

Mantar Sote Tarifi

Öncelikle mantar soteyi yapacağınız tencereye 5 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyip, kızdırın. Üzerine ince ince doğradığınız soğanı ekleyin ve 1-2 dakika orta ateşte karıştırıp yine ince doğradığınız yeşil biberi ve sarımsakları da ekleyin. Soğanlar pembeleşip, biberler kızardığında tencereye sulandırdığınız domates salçasını ve doğradığınız mantarları da ekleyip ocağın altını açın ve mantarları yüksek ateşte pişirmeye başlayın.

mantar sote yapılışı

mantar sote yapılışı

Mantarlar suyunu bırakıp tekrar çekene ve iyice yumuşayana kadar pişirin. Mantarlar piştikten sonra ocağın altını orta ateşe alıp tencereye küp küp doğradığınız soyulmuş domatesleri de ekleyin. Domatesleri ekledikten sonra 1-2 kez karıştırın ve baharatları ekleyin. Biz malzemelerde yazdığımız baharatlardan ekledik. Siz damak zevkinize göre baharatları değiştirebilir ya da ekleme yapabilirsiniz.

mantar sote tarifi

mantar sote tarifi

Baharatları da ekledikten sonra 1 bardak tavuk suyunu (eğer tavuk suyu yoksa tavuk bulyon kullanabilirsiniz) ekleyin ve su buharlaşıp mantar soteniz kıvamını bulana kadar pişirin. Altını kapatıp 5 dakika dinlendirdikten sonra servis yapın. Afiyet olsun.

makarnalı mantar sote

makarnalı mantar sote

Not : Mantar sotenin yanına pilav vb. bir yemek yapmak istemiyorsanız makarna yapıp üzerine sos olarak da kullanabilirsiniz. Biz eşimle makarna yapıp üzerine mantar sote ekleyerek yaptık. Makarnanın haricinde küp küp doğradığınız patateslerin üzerine mantar soteyi yayarak da deneyebilirsiniz.