Külah Pasta Tarifi

külah-pasta
külah-pasta

Gurme Yemek Tarifleri olarak sizlere pasta tariflerinden Külah Pasta Tarifi ‘ni anlatacağız. Tarifi bize gönderen Çağla Hanım’a teşekkür ederiz.

Külah Pasta Malzemeleri

  • 1 paket margarin ( Oda sıcaklığında yumuşamış)
  • 2 fincan pudra şekeri
  • 2 fincan yoğurt
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 yumurta
  • Külah şeklinde huni(bu pasta için satılıyor ama dilenirse evde yağlı kağıtlardan’da külah yapılıp içini gazete kağıdıyla sıkıca doldur ve ağzınızda yapılı kağıt üzerine gelecek şekilde kapat)

Külah Pasta Tarifi

Derin bir kabın içine margarin konulur üzerine pudra şekerini ekleyip iyice karışana kadar yoğurulur. Karıştıktan sonra üzerine yoğurdu karbonatı ve yumurtayı da ekleriz. Tekrar iyice karışana kadar yoğurulmaya devam edilir. Yoğurma işlemi bitince yavaş yavaş un eklenir. Bir miktar un katılınca üzerine karbonat da üzerine katılıp önce unla karbonatı daha sonra da bunu tüm karışımla karıştırarak yoğurmaya devam ederiz.

külah-pasta-tarifi

külah-pasta-tarifi

(Kulak memesi yumuşaklığında olacak hamur) Bu yumuşaklık da hamuru elde edince merdaneyle hamuru genişçe açarız uzun uzun şeritler keseriz. (2 parmak kalınlığında) Daha sonra bunların hepsini yukarıda yapılışını anlattığım külahlara teker teker sararız ve 200 derece fırında pişiririz. (İçindeki külahları çıkarmayacağız pişene kadar)pişince fırından çıkardığımız anda içindeki külahları çıkarmamız gerekiyor ve dışına da direk pudra şekerini serpiyoruz. Soğuduktan sonrada içine de istenilen aromada muhallebi yapılarak konulabilir. Külah pasta hazır. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir