Kışlık Domates Nasıl Yapılır?

Kış için önemli hazırlıklardan birisi de domates konservesi yapmak. Domates konservesini yapmamızın amacı kışın organik ve lezzetli domatesin zor bulunması ve pahalı olması. Bu yüzden organik ve lezzetli domatesi kolay ve ucuza bulduğumuz sonbahar mevsiminin başlarında domates soslarını hazırlamak mantıklı olacaktır. Ailenize ve kullanımıza göre siz malzemeleri eşit ölçüde artırıp-azaltarak domates konservesini yapabilirsiniz. Geçelim domates konservesi yapılışına;

Kışlık Domates Malzemeleri

 • 5 kilogram domates
 • 6 diş sarımsak
 • 3 adet orta boy yeşil biber
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 yemek kaşığı pul biber
 • 6 yemek kaşığı zeytinyağı
domates kış hazırlığı

domates kış hazırlığı

Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Domates konservesi yapmaya başlamadan önce domatesleri 30 dakika sıcak suda bekletiyoruz. Bu aşamanın amacı domateslerin rahat soyulması ve yumuşaması. Domatesleri suda bekletirken siz de diğer malzemeleri hazırlayabilirsiniz.

kışa hazırlık domates

kışa hazırlık domates

Yeşil biberleri fotoğrafta görüldüğü gibi dairesel şekilde doğrayın. Sarımsakları küçük küçük doğrayabilir ya da domates konservesinin içinde kaybolmasını istiyorsanız rendeleyebilirsiniz. Yumuşattığınız domateslerin kabuklarını soyun. Arzunuza göre rondolayabilir, rendeleyebilir ya da bizim yaptığımız gibi küp küp doğrayabilirsiniz. Ardından domatesleri tencereye alın ve orta ateşte yaklaşık 5 dakika boyunca pişirin. 5 dakikadan sonra tencereye önceden hazırladığınız yeşil biber ve sarımsakları, ayrıca diğer tüm malzemeleri de ekleyip, karıştırın.

kışlık domates sosu

kışlık domates sosu

Bu şekilde dibi tutmasın diye ara ara karıştırarak kaynatın. Domates sosunuz kaynamaya başladıktan sonra daha sık karıştırarak yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Bu arada köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri tahta kaşıkla alın. 15 dakika sonra altını kapatıp, önceden hazırladığınız, sıcak sudan geçirdiğiniz hiç kullanılmamış kavanozlara doldurun. Eğer domates konservesini çabuk tüketmeyecekseniz küçük kavanozlar tercih edin. Bu şekilde domates soslarınız kışın bozulmayacaktır. Domates sosunun hepsini kavanozlara doldurduktan sonra konserve kapaklarını sıkıca kapatıp peçete üzerine ters çevirin. Bu şekilde domates sosunuzun kavanozdan akıp akmadığını kontrol edebilirsiniz. Kavanozlara domates sosunu koyarken ortalama 2 parmak boşluk bırakmaya dikkat edin. 24 saat boyunca domates konservelerini ters şekilde oda sıcaklığında bekletin. Ardından buzdolabına alın ve kullanacağınız zamana kadar buzdolabında muhafaza edin.

2 yorum var

 • Eylül dedi ki:

  teyzem yapmış bize getirmiş. aslında kahvaltıda yeniledebilir bu.

 • hamdiye acar dedi ki:

  yazlığımızın bahçesinde eşimin yetiştirdiği organik sebzelerle kışlık hazırlıyorum 4 yıldırharika oluyorben kabuklarıyla blendırdan geçiriyorum kaynatıp sıcak dolduruyorum kapakları her yıl yeni alıyorum menemen ,çorba makarna sosu çok pratik oluyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir