Uğur Samsa

Bugünkü tarifimiz bildiğimiz yumurta haşlamanın haricinde yumurtayı kırıp direk kaynar suda nasıl haşlayacağımız ile ilgili. Bugün cumartesi günü kahvaltımız için krep tarifinin yanına hazırladık. İngilizce adı ‘poached egg’ olan bu tarifin Türkçe’de tam bir karşılığı yok. Sağlıklı ve yemesi rahat bu yumurta tarifini kahvaltılarınızda başköşeye alabilirsiniz (:

Kaynar Suda Yumurta Haşlama Malzemeleri

  • Yumurta
  • 1 çay kaşığı beyaz sirke ya da limon suyu

Kaynar Suda Yumurta Haşlama

Yumurtayı haşlayacağınız geniş bir kaba su ekleyin ve kaynatın. Kaynar suya beyaz sirke ya da limon suyu ekleyin. Kaç tane yumurta yapmak istiyorsanız yumurtaları ayrı ayrı kaplara dağıtmadan ve içinde yumurta kabuğu olmadan kırın (fotoğraftaki gibi). Her yumurtayı ayrı kaba kırmamızın sebebi suya rahat bırakmak ve yumurta kabuğu vs olmaması için.

yumurta nasıl haşlanır

yumurta nasıl haşlanır

Yumurtaları teker teker kaynayan suya atın ve süzgeç yardımıyla birbirlerine yapışmasını engelleyin. Yumurta sarısının yumuşak kalmasını isterseniz 3 dakika, katı olmasını isterseniz yumurtaları 5 dakika kaynatın.

kaynar suda yumurta haşlama

kaynar suda yumurta haşlama

Yumurtaları attığınız sıraya göre tencereden alın ve kağıt havlu üzerine bırakın. Suyunu çektikten sonra kenarlarını bıçak yardımıyla düzeltip servis yapılacak tabağa alın. Afiyet olsun.