Kahvaltılık Krep Tarifi

kahvaltılık krep
kahvaltılık krep

Aslında bu tarifi ilk başlarda vermemiz gerekirdi. Haftasonu kahvaltılarına güzellik katan krep tarifini daha önceden yazmalıydık. Kakaolu muzlu krep tarifini daha önce yazdık. Neyse geç olsun güç olmasın diyelim (: Hiç yapmayınca çok zor gibi gelen ama aslında çok basit olan krep tarifini anlatmaya çalışacağız.

Kahvaltılık Krep Malzemeleri

  • 1 su bardağı un
  • 1 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı su
  • 2 adet yumurta
  • Yarım çay kaşığı tuz
  • Margarin

Kahvaltılık Krep Tarifi

Kahvaltılık krep tarifi için öncelikle malzemeleri karıştıracağız. Unu genişçe bir kaba alın ve üzerine sütü ekleyin. İsterseniz tel çırpıcı yardımıyla, isterseniz de mikserle çırpın.

kahvaltılık krep nasıl yapılır

kahvaltılık krep nasıl yapılır

Ardından üzerine yarım su bardağı ılık suyu, yumurtaları ve tuzu ekleyin ve iyice çırpın. Unların topak topak kalmamasına dikkat edin. Karışım yukarıdaki gibi olmalıdır. Fotoğraftaki krep karışımını elde ettikten sonra krepleri pişirmeye geçebilirsiniz.

krep

krep

Krep karışımı hazır olduktan sonra varsa krep tavanızı yoksa da normal tavayı ocağa alıp, altını yakın. Tavaya margarini ister spatula yardımıyla isterseniz de margarini kabından tutarak sürebilirsiniz. Çok fazla sürmenize gerek yok. Krebin tavaya yapışmaması için her tarafına sürmüş olmanız yeterlidir. Margarini sürdükten sonra krep karışımından 1 kepçe alıp tavanızda gezdirin ve çok hızlı bir şekilde krep malzemelerini eşit yaymak için tavayı sağa sola eğin. Tavada boşluk kalmayacak şekilde krep karışımını yaydıktan sonra krebin alt tarafının pişmesi için 1 dakika civarı bekleyin. Tavayı yeterince yağladığınızda ve krebin  alt yüzü piştiğinde tavayı salladığınızda otomatik olarak hareket edecektir. Spatula ile bir tarafını kaldırıp pişip pişmediğine bakabilirsiniz. Pişmesi için yukarıdaki fotoğraftaki gibi olması yeterlidir.

krep tarifi

krep tarifi

Alt yüzü pişen krebin diğer tarafını da pişirmek için spatula yardımıyla ya da yapabiliyorsanız tavanın sapından tutup ters çevirin. Diğer yüzü de aynı şekilde pişirip krebinizi tabağa alın. Malzeme bitene kadar aynı işlemi uygulayın.

kahvaltılık krep tarifi

kahvaltılık krep tarifi

Bu krep malzemelerinden ortalama 8 adet krep çıkıyor. Kahvaltılık tarifler arasında sık sık kullanabileceğiniz bu krep tarifini not almayı unutmayın. Ben daha çok Nutella ile tercih ediyorum. Sizler peynir, sosis, tereyağı, reçel, kaymak ile tercih edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin videosu

32 yorum var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir