Gurme Nedir?

Gurme kelimesi Fransızca kaynaklı olup, Gourmand kelimesinden gelmektedir. Fransızca’da bu kelime ‘lezzeti keşfetmiş, damak tadına sahip kişi’ anlamındadır. Ayrıca Gurme olan kişi yiyecek ve yiyecek hazırlama konusunda ayrımı çok iyi gerçekleştirebilir, eksik ya da fazla malzeme konusunda yorum yapabilir. Aynı zamanda çok az farklılıklar gösterse de hemen hemen her Gurme aynı tatlar için benzer yorumları yapar.

Gurme restoranlar yüksek kaliteli yemek sunan restoranlar olmakla birlikte bunun anlamı kesinlikle pahalı restoranlar değildir. Kaliteli ve iyi yemeğin gelir seviyesi ile ilgisi yoktur. Düşük fiyata da kaliteli ve enfes tada sahip yemekler yenebilmektedir.

gurme

gurme

Gurmelikte şarap tadımının da yeri bulunmaktadır. Hangi yemekle hangi şarabın içilebileceği bir Gurme’nin bilmesi gerekenler arasındadır.

Gurmelik Avrupa’da 14-15 yaşlarında alınan eğitimle başlamaktadır. O kadar çok mutfak ve yemek var ki 25’li yaşlarda başladığınızda geç kalmış oluyorsunuz. Bu yüzden iyi bir Gurme olmak için erken adın atmak şart.