Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır
Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır

Gurme Yemek Tarifleri olarak bugün sizlere Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır? anlatacağız.

Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır? Malzemeler

  • 3 litre süt
  • 2 yemek kaşığı yoğurt

Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Öncelikle sütümüzü yeni kaynattıysak biraz ılımasını bekleyelim. Elinizde bulunan soğuk sütle yapacaksanız tencereyi ocağa alıp sütü ısıtalım.

Sıcaklık şu şekilde olacak: küçük serçe parmağınızı sütün içine daldırın 4-5 saniye dayanabilecek sıcaklıktaysa tamam demektir. Bundan daha ılıksa biraz daha ısıtın veya daha sıcaksa ılımasını bekleyin. Sütümüzün sıcaklığından emin olduktan sonra bir kaseye 2 kaşık yoğurdumuzu alıp iyice karıştıralım. Diğer taraftan bir örtüyü 2-3 saat kıpırdatmayacağımız müsait bir yere serelim üzerine sıcak sütümüzün olduğu tencereyi koyalım.

Şimdi kasedeki yoğurda 1 kaşık süt ekleyip karıştıralım. Bu şekilde azar azar sütten 7-8 kaşık yoğurdun bulunduğu kaseye alarak iyice çırpalım. Karıştırdığımız yoğurdu şimdi yavaş yavaş tenceredeki süte karıştırarak boşaltalım.

Tencerenin kapağını kapatıp üzerini örtüyle bürüyelim ve yoğurdumuzu mayalanmaya bırakalım. 3-4 saatin sonunda örtüyü açalım ve bu şekilde yoğurdumuzun ılımasını bekleyelim. Yoğurt ılıyınca buzdolabına kaldıralım. Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır anlatımı bu kadar. Afiyet olsun.

Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır

Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır

Tarif için Milaka’ya teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir