Et Kavurma Tarifi

et kavurma
et kavurma

Kurban Bayramı’na yaklaştığımız şu günlerde sizlere et kavurma tarifinin detaylarını anlatmaya çalışacağız. Öncelikle belirtmek istiyorum uzmanlar Kurban Bayramı’nda etin kavrulmasından çok düdüklüde haşlanmasından yana. Tabi bizler tercihimizi daha çok et kavurma tarifinden yana kullanıyoruz. Et kavurma yaparken etin yumuşak olması önemli. Kuzu etinin her bölgesinin, dana etininse sırt bölgesinin eti yumuşak olur.

Et Kavurma Malzemeleri

  • Yarım kilogram kuşbaşı doğranmış et
  • 1 adet soğan
  • 2 adet sivri biber
  • Karabiber
  • Kekik
  • Kimyon
  • Pul biber
  • Tuz
kurban bayramı et

kurban bayramı et

Kurban Bayramı’nda yapılan et kavurma tarifinin daha lezzetli olmasının sebeblerinden birisi de etin her bölgeden karışık olarak kesilmesidir. Bu arada bizler genelde ilk gün kavurma ya da mangal yaparız. Aslında kurban etinin kesimden sonra en az 24 saat dolapta bekletilmesi gerekmektedir. Eğer kavurma yapacaksanız, etin sinirlerini alıp, kuşbaşı şeklinde doğrayın ve en az 24 saat dolabınızda bekletin. Bu işlemi uygulayacaksanız etleri saklama kabında ve yanına defne yaprağı ile biraz kekik döküp bekletebilirsiniz. Gelelim tarifimize;

et kavurma tarifi

Et kavurma yaparken genelde yağ kullanılıyor ama eti kendi yağında yapmanız daha lezzetli bir tat elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun için tencereye öncelikle etinizin yağlı kısımlarını alın. Yağın hafiften erimesi için 5 dakika karıştırarak pişirin (eğer etinizde yağ çok yoksa, 1 yemek kaşığı zeytinyağı kullanabilirsiniz). Bu arada et kavurma yemeği yemeğinizi yaparken, tencere tüm süreç boyunca orta gözde ve kısık ateşte olsun.

kavurma

kavurma

Ardından tencereye diğer etleri de ekleyin. Etler suyunu salana kadar ara ara karıştırarak pişirin. Etler suyunu saldığında tencerenin kapağını kapatıp etinizi buharda pişirmeye bırakın. 5-10 dakikada bir kapağı açıp etleri karıştırın.

et kavurma nasıl yapılır

et kavurma nasıl yapılır

Etler suyunu saldıktan sonra yaklaşık 15 dakika pişirin. Bu süreçte tencerede su kalmamış olacaktır. İnce ince doğradığınız soğanları ekleyip yaklaşık 5 dakika soğanlarla, karıştırarak pişirin.

et kavurma tarifi

et kavurma tarifi

Soğanlar bu süreçte hafiften kavrulacaktır. Üzerine yine ince doğradığınız yeşil biberleri de ekleyin. Arzunuza göre baharatları ekleyin. Malzemelerde yazdığımız baharatlardan (kekik, kimyon, karabiber, tuz) damak tadınıza uygun olanı  ekleyin. 5 dakika daha pişirip ocağın altını kapatın. Tuz baştan eklemememizin sebebi tuzun eti sertleştirmesidir. Et kavurma tarifi bu kadar. Et kavurmayı servis yapabilirsiniz. Yapacağınız kişi sayısına göre malzemeleri eşit oranda artırabilirsiniz. Et kavurma tarifi hazır. Şimdiden afiyet olsun.

Diğer et yemeklerimize bakmak için linki tıklayın : et yemekleri tarifleri

8 yorum var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir