Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Fransız doktor Pierre Dukan tarafından bulunan proteine dayanan bir diyet çeşididir. Aslında bu diyet yeni bir diyet değil ama 2000’li yıllardan sonra doktorun Dukan Diyeti kitabını piyasaya çıkarmasının ardından Dünya’da bilinmeye başladı ve kitap 10 milyondan fazla sattı. Pierre Dukan bu diyeti 30 yıldan uzun süredir tanıtmaya çalışıyordu. Peki nasıl oluyor bu Dukan Diyeti. Anlatmaya çalışalım.

Dukan Diyeti

Dukan diyetinin 4 evresi vardır. Bunlar atak dönemi, seyir dönemi, güçlendirme dönemi ve koruma dönemi. Başarı sonuç alabilmek için 4 aşamayı da eksiksiz olarak tamamlamak gerekir. Eğer uygulayamazsanız kilo alırsınız.

1 – Atak Dönemi

Bu evrede kişi sadece saf protein ile beslenir. Kişinin kilosuna bağlı olarak 1 ile 10 gün arası uygulanır. Günü aşağıdaki durumlara göre kendiniz belirleyin;

 • 1 gün – Hedefiniz 5 kilogramdan az ise
 • 3 gün – Hedefiniz 5-10 kilogram arası ise
 • 5 gün – Hedefiniz 10-20 kilogram arası ise
 • 7-10 gün – Çok ciddi kilo problemi olanlar (doktor eşliğinde)

Alınacak gıdalar;

 • Yumurta
 • Kuzu ve pirzola hariç az yağlı etler
 • Sakatatlar
 • Her çeşit balık
 • Tüm deniz ürünleri
 • Tüm kümes hayvanları (ördek ve kaz hariç)
 • Yağsız jambon, hindi ve tavuk dilimleri
 • Yağsız süt ve süt ürünleri
 • En az 1.5 litre su (mineralli sular da içilebilir)
 • 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği

Atak sürenizi öğrenmek için resmi site dukandiet.co.uk’dan yararlanabilirsiniz.

Atak evresinde yukarıda sayılan kategorilerdeki besinler dışında başka besin tüketmemeniz gerekiyor. Bu besinleri sınırsız miktarda tüketebilirsiniz. Yalnız ya da birbiriyle karıştırılarak yenebilir. Bu da sizin isteğinize kalmış bir durum.

Bunların haricinde baharatlar, çay, kahve, salatalık turşusu, baharat ve tat vermesi amacıyla maydanoz ve limon da tüketebilirsiniz. Ayrıca light kola sadece bu evrede değil tüm evrelerde serbest. Eğer çay kahvede şeker kullanıyorsanız bunun yerine tatlandırıcı kullanmalısınız.

Spor olarak günde 20 dakika yürümelisiniz.

2 – Seyir Dönemi

Bu dönemde hedef kilonuza ulaşana kadar saf protein günleri ve saf protein+sebze günlerini dönüşümlü olarak uygulamanız gerekiyor. Sebze yediğiniz günlerde sebzeyi her öğünde tüketmeyin. Her öğünde sebzeden fazla protein tüketin.

5+5 uygulaması: Atak evresinden sonra 5 gün sebze+protein, diğer 5 gün saf protein olarak dönüşümlü olarak uygulayın. Uzun vadede sıkıcı olsa da yılmayın.

1+1 uygulaması: 1 gün sebze+protein, 1 gün saf protein şeklinde uygulayın. Pierre Dukan tarafından önerilen yöntem budur. Uzun zaman diliminde sizi sıkmadan uygulamanıza yardımcı olur.

2+7 uygulaması: Kilo fazlası az olanlar haftanın 2 günü saf protein kalan 5 gün ise sebze+protein olarak beslenirler. Saf protein günlerini pazartesi-perşembe olarak belirleyin.

2/0 uygulaması: Kilosu fazla olmayan ve sadece basenlerinden bölgesel olarak şikayet edenler haftanın 2 günü saf protein ile kalan 5 gün ise normal beslenme düzeninde beslenir. Tabi normal beslenmeyi abartmamak gerekiyor. Bölgesel incelme yöntemiyle beraber uygulanırsa işe yarar. Haftanın iki günü yine pazartesi ve perşembe.

Yulaf kepeği: Seyir döneminde 2 yemek kaşığı olacak şekilde.

Sebzeler: Domates, salatalık, rezene, hindiba, kuşkonmaz, pırasa, patlıcan, ıspanak, yeşil fasulye, lahana, kabak, turp, mantar, kereviz, dolmalık biber. Ayrıca her öğünde tüketilmemek kaydıyla havuç ve pancar da olabilir.

Spor olarak günde 30 dakika yürüyüş.

3 – Güçlendirme Dönemi

Hedef kiloya ulaştığınızda geçtiğiniz dönem. Verdiğiniz her kilogram başına 10 gün olacak şekilde güçlendirme dönemi uygulamalısınız. Örnek olarak 5 kilogram verdiyseniz 10×5=50 gün güçlendirme dönemini uygulamalısınız.

Güçlendirme döneminde;

1 – Atak dönemindeki proteinli besinler

2 – Seyir dönemindeki sebzeler

3 – Muz,üzüm ve kiraz dışındaki meyvelerden olacak şekilde her gün bir porsiyon meyve

4 – Günde 2 dilim tam tahıllı ekmek

5 – 40 gram çok yağlı olmayacak şekilde peynir

6 – Haftada iki porsiyon nişastalı gıdalardan

7 – Kuzu budu

8 – 2 çorba kaşığı yulaf kepeği

9 – Günlük 25 dakika yürüyüş

10 – Haftada 2 kez ödül yemeği 🙂

11 – Haftada 1 gün kesinlikle saf protein günü (Hangi gün yaparsanız diğer haftalarda da aynı gün olmalı, mesela her salı)

4 – Koruma Dönemi

Güçlendirme dönemini başarıyla atlattıktan sonra koruma dönemine geçiyoruz. Bu evrede biraz daha rahatsınız. Haftanın 6 günü istediğiniz yemeği yiyebiliyorsunuz. Kilonuzu korumak için haftanın kalan bir gününü mutlaka saf protein günü yapın.

Dikkat edilecek diğer hususlar;

 • Hayatınızdan asansörü çıkartın, merdiven kullanın.
 • Hayatınız boyunca günde 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketin.

Tüm bu 4 evreyi başarıyla uygulamalısınız. Yoksa kilo alma riskiniz doğar.

Yumruk Harekatı: Seyir döneminde 15 gün ve daha uzun kilo vermediyseniz ters tepki için 4 gün saf protein ile beslenin. Yürüyüş sürenizi 30 dakikadan 60 dakikaya çıkartın. Tekrar kilo vermeye başlayacaksınız.

Kabızlık: Dört veya beşinci günden sonra kabızlık başlarsa bu sorunu çözmek için  yulaf kepeğini daha çok tüketin. Yulaf kepeği doyurucu ve proteinin atıklarını atmaya yardımcı bir besindir.

Atak döneminin ilk günlerinde ağız kuruluğu ve halsizlik olabilir. Bu doğal bir durumdur. Üstesinde gelmek için su tüketim oranınızı artırın.

Yenilecekler listesindeki gıdaları istediğiniz kadar tüketin. Bu nasıl diyet demeyin ve doyana kadar tüketin. Önerilen gıdalar protein ağırlıklı olduğu için yağ yakma oranınız artacaktır. Ayrıca kas oranınızı da artıracaktır.

Atak döneminde hızla kilo vermenizin temel sebebi vücuttaki ödemin de atılmasıdır. Seyir dönemindeki durulmada ya da kilo artışında telaşlanmayın. Sebzenin tüketilmesiyle birlikte kilo artışı normaldir.

Bu yazıda yer alan bilgiler Pierre Dukan’ın kitabının bir özetidir. Daha detaylı bilgi için Dukan Diyeti kitabını almanızı tavsiye ederiz.

Yulaf kepeğini çevrenizde bulamazsanız internetten de satın alabilirsiniz. Güvenilir bir siteden bulup satın alın ve dukan diyetine başlayın.

Not : Dukan Diyeti’ni uygulayanlar eksilerini artılarını nerede zorlandıklarını faydalarını zararlarını kısacası kendi görüşlerinizi bu başlık altında paylaşırsanız diyete yeni başlayacaklar için daha fazla bilgi sağlamış oluruz. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

1 yorum var

 • glsn dedi ki:

  “Dört veya beşinci günden sonra kabızlık başlarsa bu sorunu çözmek için yulaf kepeğini daha çok tüketin. Yulaf kepeği doyurucu ve proteinin atıklarını atmaya yardımcı bir besindir.” Bu bilgi tamamen yanlış. Kabızlık durumunda Dukan 2 kaşık yulaf kepeğinin 1 kaşığını buğday kepeği ile değiştirilmesini önermekte. Yulaf kepeğinin seyir evresinde 2 yemek kaşığından fazla tüketmemek gerek. Lütfen doğru bilgi verelim!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir