Domates Nasıl Kurutulur?

Domates kurutmak için yılın en sıcak zamanını tercih etmelisiniz. Sıcakta domatesleriniz daha iyi kuruyacaktır. Ağustos ayı ülkemiz için ideal bir tarih.

Domates daha çok kuru iklime sahip yerlerde kurutuluyor. Nemli bölgelerde kurutma işlemi geciktiği için küflenmeye neden olabiliyor.

Kurutacağınız domateslerin sulu olmamasına dikkat edin. Özellikle Çanakkale domatesleri daha diri olduğundan ve sulu olmadığından dolayı tercih edebilirsiniz.

Kurutacağınız domatesleri ikiye bölerek kurutun. Eğer büyük boy domateslerse dörde de bölebilirsiniz. Kurutacağınız domatesleri tel ızgaraya dizerek kurutabilirsiniz. Böylelikle suyu direk akacaktır. Tepside kurutursanız akan suyu günlük olarak temizlemeniz gerekmektedir. Aksi halde domatesleriniz geç kuruyacak ya da küflenecektir. Diğer bir yöntem ise evinizde ya da bahçenizde uygun bir ortama tül germenizdir. Tülü gerdikten sonra domateslerinizi üzerine koyup kurutabilirsiniz.

domates kurutma

domates kurutma

Domatesleri kuruturken tuz serperseniz kuruması biraz gecikir ama daha lezzetli kurutulmuş domateslere sahip olursunuz. Tuz olarak işlenmemiş kaya tuzu kullanmanızı öneriyoruz.

Kurutacağınız domateslerin ezik ya da çürük olmamasına dikkat edin.

Domatesler sıcaklığa göre ortalama 5 günde kuruyacaktır. Ardından ister hava almayan poşetlerde serin bir yerde, isterseniz de uygun kaplarda zeytinyağı içinde bekletebilirsiniz. Zeytinyağının içerine defne yaprağı ya da reyhan koyabilirsiniz. Eklediğiniz zeytinyağını daha sonrasında salatalarınızda kullanırsanız zeytinyağınız boşa gitmemiş olur.

4 yorum var

 • osmanaga15 dedi ki:

  Domates kurusunu rahmetli anneciğim ederdi yerdik,oda 21 sene eveli rahmetli oldu.Bir kaç öncesine kadar marketlerde oluyordu alır yerdim,ama şimdilerde sorduğum marketler oda ney diyorlar,unutulmuş sanırım,olsada yesek…

 • ali yavuz dedi ki:

  Manisa’nın Gölmarmara İlçesinde Ticari olarak üretilmekte ve doğrudan yurt dışına ihraç edilmektedir.Salihli-Balıkesir arası yaptığım yolculuklarda;onlarca dönüm tarlanın üzerine serilmiş naylon örtülerin üzerindeki kıpkırmızı dometes manzarası beni hep heyecanlandırmıştır.Bugün Balıkesir dönüşü ,kendimimi tutamayarak ,arabayı durdurdum ve orada çalışanlara bana bir miktar satıp satamayacaklarını sordum.Sahibi olan vatandaşı gösterdiler. Yurtiçi satışlarının olmadığını doğrudan yurtdışına sattıklarını söylediler.Ama mademki siz çok istiyorsunuz size parasız bir miktar verelim dediler.Oradaki boş bir çuvalı alarak doldurmaya başladı.Durun aman filan dememe rağmen tahminen üç kilo kuru dometesi çuvalıma doldurdu.Kavunları saklamak için asılan torbalara asıp,kuru bir yerde muhafaza etmemi söyledi…Afiyet olsun…tamamen organik olması biraz da benim şansımdı galiba !

 • kezban dedi ki:

  inşallah bu yaz ben de denemek istiyorum.kahvaltıda çok güzel oluyor. Robotta çekip biber gibide kullanılabiliyor

 • kezban dedi ki:

  ben de bu yaz denemek istiyorum. yedim çok lezzetli bilhassa kahvaltıda

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir