Çikolatalı Saray Helvası Tarifi

saray-helvası-tarifi
saray-helvası-tarifi

Gurme Yemek Tarifleri olarak bu tarifimizde sizlere çikolatalı saray helvası tarifini anlatacağız. Yalnızca 4 malzeme ile yapacağınız saray helvasına bayılacaksınız.. Bu tatlı tarifi hem kolay hem evdeki malzemelere uygun hem de çok kısa sürede yapılıyor..

Çikolatalı Saray Helvası Malzemeleri

  • 3 yemek kaşığı tereyağı ( kaşık tepeli olacak şekilde )
  • 3 su bardağı un
  • 7 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 120 gram çikolata

Çikolatalı Saray Helvası Tarifi

Geniş bir tavaya un serpelim ve ortalama 5-6 dakika kadar orta ateşte un kokusu meydana gelene dek kavuralım. Un kavrulduktan sonra üzerine tereyağını ilave ederek iyice karıştırın. Ardından tavayı ocaktan alalım.

Bir sonra ki işlem olarak pudra şekerimizi, un içerisine ilave ederek tahta kaşık kullanarak unu ezerek karıştırmaya başlayalım. Küçük boyuttaki bir borcama, hazırladığımız karışımı ekleyelim ve tahta kaşık yadımıyla bastıralım. Siz çikolatalı yapmayacaksanız eğer helvayı özenle dilimleyin. Benim dalgın anıma geldi ve çikolatalı yapacağımı unuttum. O yüzden dilimlemiştim. Siz çikolatalı yapacaksanız dilimlemenize gerek yok.

Çikolatamızı benmali usulüyle eriteceğiz. ( Benmali usulünü aşağıda detaylıca anlattım. ) Çikolatamız eridikten sonra fırça kullanarak helvanın üzerine sürün. Bu uygulamayı yaparken helvayı dağıtmamaya özen gösterin. Sürüm işlemini tamamladıktan sonra bıçak ile helvayı dilimleyelim. Helvanın soğuması için minimum 1 saat buzdolabı içerisinde muhafaza edin. Böylelikle katı bir hal alacaktır. Helvayı servis etmeden 1 saat önce dışarıya çıkararak yumuşamasını sağlayın.

Bazı Bilgiler:

Ben tek lokmalık olması için ufak ufak dilimleme yaptım. Çatal ile değil el ile yenilebilecek bir helvadır.
İsterseniz baklava şeklinde dilimleyebilirsiniz. Bu ölçüyle 36 adet yapabilirsiniz. Çikolata sosu kullanmadan sade şeklini hazırlayabilirsiniz.

Benmali Usulü:

Ufak boyutlu bir çukur tavaya 2 bardak su ekleyelim. Tavanın içerisine yerleşecek boyuttaki bir cam kaseye çikolatalarımızı parçalayalım. Kaseyi tavanın içerisine yerleştirerek kısık ateşte bekleyelim. Çikolatalar altta ki suyun sıcaklığıyla birlikte eriyecektir.

Dikkat: Çikolatalara su değmemelidir. Yoksa topaklanma yaşanabilir.

saray-helvası-tarifi-2

saray-helvası-tarifi-2

saray-helvası-tarifi-3

saray-helvası-tarifi-3

saray-helvası-tarifi-4

saray-helvası-tarifi-4

saray-helvası-tarifi-5

saray-helvası-tarifi-5

saray-helvası-tarifi-6

saray-helvası-tarifi-6

saray-helvası-tarifi-7

saray-helvası-tarifi-7

saray-helvası-tarifi-8

saray-helvası-tarifi-8

saray-helvası-tarifi-9

saray-helvası-tarifi-9

Afiyet olsun..

Tarif için Milaka’ya teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir