Bugün sizlere avakado nasıl kesilir, avakado nasıl yenir anlatacağız. Avakado nasıl kesilire geçmeden önce sizlere avakadonun birkaç faydasını yazmak istiyorum. Avakado bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kolestrolün yükselmesini önlediği için doğal olan en iyi kalp ve damar hastalıkları ilacıdır. Ayrıca avakado yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri de yok ediyor. Aslında avakadonun faydaları saymakla bitmiyor ama ülkemizde malesef pek sık tüketilmiyor. Şimdi geçelim avakadonun kesimine;

Avakado Nasıl Kesilir?

Avakado kesimini elimizden geldiğince anlatacağız fakat bu konuda çektiğimiz fotoğraflar size daha yardımcı olacaktır.

avakado kesimi

avakado kesimi

Avakado kesimine yukarıdaki fotoğraftaki gibi avakadoyu dikey şekilde ortadan büyük bir bıçakla çekirdeğini zorlamadan dairesel olarak birkaç tur kesin.

avakado nasıl kesilir

avakado nasıl kesilir

Ardından iki elinizle iki tarafından dışa doğru çekerek (çıkmazsa hafiften sağ-sol yapabilirsiniz) yukarıdaki fotoğraftaki gibi ikiye ayırın.

avakado nasıl yenir

avakado nasıl yenir

Çekirdek avakadonun parçalarından birisinde kalacaktır. Yukarıdaki fotoğraftaki gibi bıçağı çekirdeğe batırarak çıkartın. Avakadonun üzerinde kalan çekirdek parçacıkları olursa temizleyin.

avakado nasıl soyulur

avakado nasıl soyulur

Son olarak da kaşık yardımıyla yenilecek bölgeyi avakadonun kabuğundan ayırun. Yukarıdaki fotoğrafın sol tarafında yenilecek bölümün çıkartılmasını, sağ tarafında ise çıkartılmış halini görebilirsiniz.

Avakado Nasıl Yenir?

Öncelikle avakadoyu salatasını yaparak tüketebilirsiniz.

İsteğe göre peynirli omlet yapar gibi, avakadonun içini peynir yerine kullanarak avakadolu omlet yapabilirsiniz.

Mantar sote şeklinde soteleyebilirsiniz.

4 Yorum

  1. sebahat

    zeytinyağı limon ve sarımsakla yapılan bi sosla avakado harika oluyor.

    Cevapla
  2. meltem

    ben ömrümde ilk defa avakado yedim ama ALLAH affetsin o ne biçim bi tatdır öyle bidahamı yerim bilmiyorum ama yazılan yorumlara bakılırsa soslarla yada sote şeklinde tekrar tüketmeyi deniyeceğim.

    Cevapla

Yorum Yaz

E-mail adresiniz gizli kalacaktır.